İnanın sizlerden aldığım ve beni çok mutlu eden son derece keyif verici mailler, aynı zamanda çok duygulandırdı. Demek ki çoğumuzun ihtiyacı olan bilgileri sizlerle paylaşarak, oldukça önemli bir konuyu işlemişiz. Bu temiz ve iyi niyetli teşekkürleriniz için hepinize en kalbi duygularla şükranlarımı sunuyorum. Sağ olun, var olun. Hepinize çok teşekkür ediyorum.

Bu hafta, stresi oluşturan dört ana unsurdan sonuncusu olan “Çevresel faktörler” yani bundan kaynaklanan sebepleri inceleyeceğiz. Biliyor musunuz; aslında bizler çok temiz duyguları olan asil bir milletin çocuklarıyız. Eşkıyamız (mafya dedikleri) bile Avrupalınınkine benzemez. Olumsuz şeyler yaptıkları tartışılmaz bir gerçek. Ama gariban insanlara başka bir yüzlerini gösteriyorlar; merhamet… Galiba bu hasletleri bize mahsus bir durum olsa gerek. Bazılarınız “- şimdi konu başlığı ile ne alakası var?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız direkt olarak yok. Sadece bir değerimizi ortaya koymak açısından bahsettim.

 

Gelin streste çevresel faktörlere bir örnek olması açısından “göç” konusuna göz atalım. Uzun yıllardır devam eden köyden kente göç, insanların çevreye uyum zorlukları da beraberinde getirdiği bir gerçek. Çoğu kişi yeni ortama uyum sağlayamadı. Eski alışkanlıkları ile şehir hayatında benimsenenler arasında sıkışıp kaldılar. Konunun ayrıntılarını sosyologlara bırakalım. Biz sadece bize lazım olanı ile ilgili konuşalım. Bilirsiniz, köy ya da kasabalarda herkes birbirini tanır. Çevresinde düşünce ve duygularını paylaşacağı çok insan vardır. Ama bu, şehir hayatına geçişte yerini “kalabalıklar içinde yalnızlığa” bıraktı. Yani hazırlıksız yakalandık. Bu durum, bazı şehirlerde şehir kültürü ile yetişmiş insanlarla köy kültürü ile yetişmişlerin çatışmasına dönüştü. Fakat bu, “şehirliler daha kültürlü, köylüler daha az kültürlüdür.” şeklinde algılamasın. Sosyal bilimciler, farklılıkların ihtiyaçlardan doğduğunu söylüyor. Ama yaklaşım tarzlarında önemli aykırılıkların olduğunu da görmek lazım.

 

Minik bir misal vermek gerekirse; köy-kasaba yaşayanları genellikle biri birlerine “sen” diye hitap eder. Tanımadığı bir insan için “siz” ifadesini kullanmak istemezler. Bu karşısındaki kişiyi incitmek için değil, yaşadığı çevrenin ona yüklediği temiz, samimi, candan yaklaşım tarzıdır.

 

Bu bilinçle yetişirler. Oysa bu tarz hitap ediş, tanışmadığı bir şehir kültürü almış insana için çok iticidir. Çoğunlukla onda içten içe bir olumsuz duygu uyandırır. Çünkü şehir kültürü almış bir insan, bu durumlarda “siz” diye hitap eder. Öyle eğitilmiştir. Sırf bu yüzden nice gereksiz çekişmelere şahit olmuşumdur.  Çıkan tartışma bu yüzden olmaz. Çoğunlukla başka sebeplerle çıkar. Tabi dışardan bakılınca bu böyle görünse de, asıl sebep yukarıdaki bahsettiğimiz gerekçeye dayanır.

 

                                                        (devam edecek)

Not:

Bizimle her daim iletişimde olmak istemez misiniz? Kolay bir yöntemi var: Öncelikle Telegram programını cep telefonunuza indirmeniz, sonra da aşağıdaki linke tıklayarak grubumuza üye olmanız yeterlidir. Ayrıca arkadaşlarınızı da davet edebilirsiniz.

Masa üstü veya dizüstü bilgisayarı kullananalar ayrıca bu versiyonu da kullanabilirler. Büro çalışanları için bu çok rahat kullanım sağlıyor.

https://t.me/joinchat/Mx8-YEy8xTuLUISTykoMfw

Grupta görüşmek üzere.. bekliyorum..

  • Makalelerin altına yorum yapmanız bizi sevindirir.
Önceki İçerikSTRES YÖNETİMİ – 8
Sonraki İçerikSTRES YÖNETİMİ – 10
1966 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk, ortaokul ve liseyi burada bitirdikten sonra 1997’de Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Tahsil hayatının tamamına yakının süresini, aynı zamanda ticari çalışmalarda bulunarak geçirdi. Birçok firmada personel, ara idareci ve idareci olarak görev aldı. Sivil toplum kuruluşlarında çeşitli kademelerde görev aldı. Ticari hayatını sürdürürken, davranış psikolojisi alanında aldığı formel eğitimler aldı. Kendini tanıma, özgüven - motivasyon ve etkili iletişim becerileri alanında eğitimler vermeye başladı. Bu çalışmaları yanında, uzmanlık sahasıyla ilgili makaleler yazıyor. Bazı firmalara performans ve eğitim danışmanlığı yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here