Eskiden çalıştığım firmada son derece aktif, becerikli, sempatik arkadaşımız vardı. Ama nasıl olduysa, bu arkadaşımıza bir haller oldu. Sanki o eski hali gitmiş, yerine tatsız tuzsuz robot gibi biri gelmişti. Sadece robot olsa iyi; her yaptığı işten onun geçmiş performansı ile örtüşmeyecek hatalar, ihmaller, çalışırken dalıp gitmeler, basit bir konuda bile bizden fikir almalar.. kısaca bizim anlayamadığımız bir bunalıma girmiş, bir türlü bu girdaptan çıkamıyordu.

Sonunda dostluğumuzun verdiği cesaretle ona neler olduğunu anlamak için konuştuk. Ailevi problemlerinin olduğunu öğrendik. Şirkette imece usulü bir dayanışma ile bu sorunları beraberce hallettik ve eski cevval Salih Hadi’mize yeniden kavuştuk. Bu hikâyemizden sonra zihinsel performans kaybı belirtilerine bir göz atalım;

 

— Olaylara karşı konsantrasyon (yoğunlaşma) güçlüğü

— Karar vermede zorluk çekme

— Unutkanlık

— Zihin karışıklığı

— Hafızada zayıflık

— Aşırı miktarda hayal kurma

— Tek bir fikir ve düşünceyle meşgul olma

— Mizah anlayışı kaybı (şaka kaldıramama)

— Düşük verimlilik

— İş kalitesinde düşüş

— Hatalarda artış

— Muhakemede zayıflama

—…

—… (Bunlara kendinizinkileri ilave edin ve bana iletin)

 

Stres, işimizde ve evimizde, tanıdığımız diğer arkadaş ve tüm insanlar (komsularımız, akrabalarımız ve diğerleri) ile olan ilişkilerimizi olumsuz etkiler. Mesela sorunlu iş ilişkileri, kısa sürede yerini kronik bir stres kaynağına dönüşebilir. Çalışma formatının değişmesi veya yeni eklenen teknolojik ilaveler, daha önce çok iyi diyalogunuzun olduğu insanlarla bizi karşı karşıya getirebilir.

 

Bu da çalışma huzurunu, çatışmalara ve kargaşaya dönüştürebilir. Sonuçta içinden çıkılamayacak hal alarak, idari disiplin cezalarına ve üst amir tarafından tatsız zorlama kurallara, hatta mahkeme kapılarına kadar uzanabilir. Bu sosyal belirtilerin ipuçlarıysa;

 

— Çevresindeki insanlara karşı güvensizlik

— Başkalarını suçlama eğiliminde artış

— Randevulara gitmemek veya kısa zaman kala iptal etmek

— İnsanlarda hata bulmaya çalışmak ve sözlerle rencide etmek

— Haddinden fazla savunmacı tutum sergilemek

— Birçok kişiye birden küsmek, konuşmamak

—…

—… (Bunlara kendinizinkileri ilave edin ve bana iletin)

Gördüğünüz gibi dostlar, stresin tek bir sebebi yok. Kim bilir bunlara sizler neler ilave edeceksiniz. Ama temelinde paylaşım eksikliğinin yattığı muhakkak. Neyi mi paylaşmıyoruz? Her şeyi.. bilgilerimizi, düşüncelerimizi, duygularımızı (neşe ve üzüntülerimizi) ekonomik kaynaklarımızı, fiziki yardımlarımızı. Kısaca paylaşılacak ne varsa hepsini paylaşmalı, dayanışmalıyız.

 

Çünkü biz insanoğlu, sosyal varlığız ve sosyalleşmedeki zayıf olan bir takım eksiklerimiz, yukarıdaki “olumsuz sonuçlar” olarak bize geri dönmektedir. Kısaca dertlerini ve sevincini paylaşmayan insan, her daim mutsuz bir hayat yaşama riskin her zaman yaşayabilir.

 

 (Devam Edecek)

Not:

Bizimle her daim iletişimde olmak istemez misiniz? Kolay bir yöntemi var: Öncelikle Telegram programını cep telefonunuza indirmeniz, sonra da aşağıdaki linke tıklayarak grubumuza üye olmanız yeterlidir. Ayrıca arkadaşlarınızı da davet edebilirsiniz.

Masa üstü veya dizüstü bilgisayarı kullananalar ayrıca bu versiyonu da kullanabilirler. Büro çalışanları için bu çok rahat kullanım sağlıyor.

https://t.me/joinchat/Mx8-YEy8xTuLUISTykoMfw

Grupta görüşmek üzere.. bekliyorum..

  • Makalelerin altına yorum yapmanız bizi sevindirir.
Önceki İçerikSTRES YÖNETİMİ – 13
Sonraki İçerikSTRES YÖNETİMİ – 15
1966 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk, ortaokul ve liseyi burada bitirdikten sonra 1997’de Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Tahsil hayatının tamamına yakının süresini, aynı zamanda ticari çalışmalarda bulunarak geçirdi. Birçok firmada personel, ara idareci ve idareci olarak görev aldı. Sivil toplum kuruluşlarında çeşitli kademelerde görev aldı. Ticari hayatını sürdürürken, davranış psikolojisi alanında aldığı formel eğitimler aldı. Kendini tanıma, özgüven - motivasyon ve etkili iletişim becerileri alanında eğitimler vermeye başladı. Bu çalışmaları yanında, uzmanlık sahasıyla ilgili makaleler yazıyor. Bazı firmalara performans ve eğitim danışmanlığı yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here