Meslektaşımla otururken hiç olmadık bir şekilde bana agresif (hırçın, saldırgan) davrandıklarını fark ettim. Ama yüz ifadelerindeki ciddi duruşunu da hesaba katarak içimden; “ acaba farkında olmadan kalplerini mi kırdım?” diye düşündüm.

 

Onlara neden böyle davrandıklarını sorduğumda, bir an için derin bir sessizlikten oldu, Sonra, hepsi birden yüksek perdeden gülmeye başlamaları üzerine, sorumun cevabını almış oldum. Meğer bu yazı serisini okumuşlar ve benim ne kadar bunlara (yazılarımdaki içeriğe) uyumlu hareket ettiğimi anlamak için, şakayla karışık bir teste tabi tutmuşlar.

 

Bu hafta yazı dizisinin final olabileceğini düşünmüştüm. Aslında bitebilirdi. Ama sizlerden gelen eleştiriler ve isteklerden dolayı konuyu biraz daha açmaya karar verdim. Ayrıca makalelerimizin dünyanın dört tarafında bulunan yurttaşlarımız tarafından okunuyor olması, benim için çok ilginç ve bir o kadar da keyif verici.. bununla iftihar ediyorum.

 

Her ne kadar sizlere diyalog tarzı yazmaya çalışsam da, takdir edersiniz ki, fiziki şartlar gereği monolog bir durumum var ortada. Sesinizi duymasam da maillerinizde verdiğiniz tepkiler, beni fazlasıyla memnun ediyor. Zaten bir eğitimcinin en büyük keyfi de bu; anlattıklarının işe yarıyor, ilgiyle takip ediliyor olması.

 

Her neyse..

 

Sevgili dostlar, strese girdiğinizin ipuçlarını fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal belirtiler olarak listeleyebiliriz. Fiziksel belirtilerin hastalıklara yol açması veya olan hastalığı tetiklemedeki etkisinin % 70 olduğunu daha önce sizlere aktarmıştık. Mesela Amerika’da, 1990 yılında yapılan sağlıkla ilgili harcama, 666,2 milyar doları bulmuş. Bu harcamanın stresten kaynaklanan % oranını varın siz hesap edin. Ne büyük rakamlar değil mi?

 

Fiziksel belirtilerini sıralarsak;

— Baş ağrısı

— Düzensiz uyku ( uykusuzluk veya aşırı uyuma, sabah çok erken uyanma)

— Sırt ağrıları (özellikle bel kısmında olanlar)

— Çene kasılması veya diş gıcırdatma

— Kabızlık, ishal ve kolit

— Yüzde cilt döküntüsü

— Başta saç ve deri döküntüsü

— Kas ağrıları (özellikle boyun ve omuzlarda)

— Hazımsızlık ve ülser

— Yüksek tansiyon ve kalp krizi

— Aşırı terleme

— İştahta değişiklik

— Yorgunluk ve enerji kaybı

— Sakarlık ve trafik kazalarında artış

— …….

— …… (Bunlara kendinizinkileri ilave edin ve bana iletin)

 

 

Duygusal belirtileri sıralamadan önce, bu tür duygusal eğilimi hissedenlerin uzmanında psikolojik yardım alması gerekebilecek belirtiler olduğunu hemen eklemeliyim. Bunlar;

 

— Normalin çok üstünde kaygı ve endişe

— Depresyon veya çabuk ağlama

— Ruhsal durumun hızlı ve sürekli değişmesi

— Asabilik (aşırı sinirlilik)

— Gerginlik

— Özgüven azalması, güvensizlik hissi veya birine bağımlı yaşama isteği

— Aşırı hassasiyet ve kolay kırılıp karşısındakine incinme

— Öfke patlamaları

— Saldırganlık veya düşmanlık besleme

— Duygusal olarak tükendiğini hissetme (gönül yorgunluğu)

— …..

— …..  (Bunlara kendinizinkileri ilave edin ve bana iletin)

 

(Devam Edecek)

 

Not:

Bizimle her daim iletişimde olmak istemez misiniz? Kolay bir yöntemi var: Öncelikle Telegram programını cep telefonunuza indirmeniz, sonra da aşağıdaki linke tıklayarak grubumuza üye olmanız yeterlidir. Ayrıca arkadaşlarınızı da davet edebilirsiniz.

Masa üstü veya dizüstü bilgisayarı kullananalar ayrıca bu versiyonu da kullanabilirler. Büro çalışanları için bu çok rahat kullanım sağlıyor.

https://t.me/joinchat/Mx8-YEy8xTuLUISTykoMfw

Grupta görüşmek üzere.. bekliyorum..

  • Makalelerin altına yorum yapmanız bizi sevindirir.
Önceki İçerikSTRES YÖNETİMİ – 12
Sonraki İçerikSTRES YÖNETİMİ – 14
1966 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk, ortaokul ve liseyi burada bitirdikten sonra 1997’de Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Tahsil hayatının tamamına yakının süresini, aynı zamanda ticari çalışmalarda bulunarak geçirdi. Birçok firmada personel, ara idareci ve idareci olarak görev aldı. Sivil toplum kuruluşlarında çeşitli kademelerde görev aldı. Ticari hayatını sürdürürken, davranış psikolojisi alanında aldığı formel eğitimler aldı. Kendini tanıma, özgüven - motivasyon ve etkili iletişim becerileri alanında eğitimler vermeye başladı. Bu çalışmaları yanında, uzmanlık sahasıyla ilgili makaleler yazıyor. Bazı firmalara performans ve eğitim danışmanlığı yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here