D K Y B adımları özetle stres yönetimini ana omurgasını oluşturuyor. Bu adımlar:

D Değiştirebileceğini DEĞİŞTİR

K Değiştiremediğini KABUL ET

B Yapamadıkların ile ilgili kendini harap etme.. BOŞ VER.

Y Hayatını buna göre YÖNET

 

Dilerseniz şimdi bu alt başlıkların içeriklerine göz gezdirelim:

 

D (Değiştir) adımı

Değiştirebilecek imkânım varsa, içinde bulunduğum olumsuz durumu değiştirebilirim. Bu, özgüven gücüyle alakalı bir durumdur. Ama sadece kendi çıkarlarımız doğrultusunda yapmamız doğru olmaz. Genel adalet ve ahlak kurallarına uyulması ön şart olmalıdır. Bu birinci adımda yapmamız gerekenlere göz atacak olursak;

 

— Stresin kaynağıyla yüzleşmemiz

— Gerektiğinde yardım istememiz

— Zamanı iyi kullanmamız

— Gerektiğinde “hayır” diyebilmeyi öğrenmemiz

— Çalışırken zaman zaman mola vermemiz

— Stres unsurlarını önceden tahmin etmemiz gerekiyor.

 

Çoğu insan, başka bir insanla olan #problemi için yüzleşmek fikrinden oldukça rahatsızlık duyar. Bunun sebebi, medeni sağduyuyla ve etkin şekilde yüzleşmeyi bilmemeleridir. Yüzleşme parmağınızda kalmış odun kıymığını çıkartmaya benzer. Kıymığı çıkarırken acı çekersiniz, fakat çıkarttıktan sonra sıkıntınız sona erer. Bazıları da yüzleşmenin, yüzleşilen kişi ile olan ilişkileri yaralayacağını, onu daha da kötü bir çıkmaza sokacağını düşünür. Bir kişi ile veya durumla ilgili kronik stres yaşıyorsanız, yüzleşme kontrolü sağlamak ve stresi yönetmek açısından mükemmel bir yöntemdir.

 

Yeni çalışmaya başladığım iş yerindeki güvenlik görevlisi ile daha ilk gün sorun yaşamıştım. Kendi kendime “kim bilir bugün ne tür sorun yaşadı. Hepimizin başına gelebilir” diye düşünerek üzerinde durmadım. Fakat bu durumun sonraki günlerde de devam ettiğini fark ettim. İşte o zaman, belli etmeden bu arkadaşı gözlemledim; diğer gelen kimselere de yaklaşık olarak aynı tavrı gösterdiğini fark ettim.

Meğerse bu, arkadaşımızın standart davranışıymış. Ama ben bu durumun her gün tekrarlanmasını kesinlikle istemiyordum. Müsait olduğu bir zamanda onunla konuşup olumsuz davranış tarzından kurtulmak için, kendi buluşum olan “sorunları gidermede altı adım” ı anlatarak, kapsamlı ve hepimizi rahatlatan sonuca ulaştık.

 

İlerleyen zamanlarda bu konuyu sizinle paylaşacağım. Sonunda arkadaşım, aynı görevi daha iyi bir şekilde ve kimsenin gerilmesine gerek kalmadan yapmaya başladı. Aslında görevi gereği, kuruma gelen kişilerden gerekli şartları (tanıtıcı kartı göstermek, x-ray cihazından geçmek.. vs.) istiyordu. Fakat bunu yaparken adeta kafamızı gözümüzü patlatıyordu.

 

Yukarıdaki kısa hikâyemden de anladığınız gibi öncelikle stresin kaynağıyla yüzleştim. Yoksa çoğu zaman daha işe başlarken orta şeker bir stresle işe başlayacaktım. Sizce gerek var mı?

 

Unutmadan söyleyeyim; pazartesi sendromu diye bir şey yoktur. Bu, olsa olsa bizim ürettiğimiz “öcü”dür sadece. Her yeni gün, bizim için tertemiz bir sayfadır. Dünden kalan eksikleri tamamlamak için fırsattır. Olumsuzlukların size miras gibi kalmasına izin vermeyin. Tabi biz bunu böyle kabullenirsek, eksiklerimizi giderme çabamız olursa.

 (Devam Edecek)

Not:

Bizimle her daim iletişimde olmak istemez misiniz? Kolay bir yöntemi var: Öncelikle Telegram programını cep telefonunuza indirmeniz, sonra da aşağıdaki linke tıklayarak grubumuza üye olmanız yeterlidir. Ayrıca arkadaşlarınızı da davet edebilirsiniz.

Masa üstü veya dizüstü bilgisayarı kullananalar ayrıca bu versiyonu da kullanabilirler. Büro çalışanları için bu çok rahat kullanım sağlıyor.

https://t.me/joinchat/Mx8-YEy8xTuLUISTykoMfw

Grupta görüşmek üzere.. bekliyorum..

  • Makalelerin altına yorum yapmanız bizi sevindirir.
Önceki İçerikSTRES YÖNETİMİ – 15
Sonraki İçerikSTRES YÖNETİMİ – 17
1966 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk, ortaokul ve liseyi burada bitirdikten sonra 1997’de Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Tahsil hayatının tamamına yakının süresini, aynı zamanda ticari çalışmalarda bulunarak geçirdi. Birçok firmada personel, ara idareci ve idareci olarak görev aldı. Sivil toplum kuruluşlarında çeşitli kademelerde görev aldı. Ticari hayatını sürdürürken, davranış psikolojisi alanında aldığı formel eğitimler aldı. Kendini tanıma, özgüven - motivasyon ve etkili iletişim becerileri alanında eğitimler vermeye başladı. Bu çalışmaları yanında, uzmanlık sahasıyla ilgili makaleler yazıyor. Bazı firmalara performans ve eğitim danışmanlığı yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here